This is an old revision of the document!


Robotivõistluse ideed

Must ja valge pall

Autor: Enn Liivrand (Tallinna Nõmme Noortemaja), Janno Bergmann (Pärnu Tehnika ja tööõpetuse maja)

Eesmärk

Robot leiab valge ja musta palli ning paneb musta palli valge ala auku ning valge palli musta ala auku minimaalse ajaga.

Võistlusala kirjeldus

Valgustus – tavaline ruumi valgustus Võistlusala 200 x 200 cm sile plaat kaetuna vineeri vms. materjaliga. Ala servad on ümbritsetud 15 cm kõrguste valgete seintega. Stardi ja finiši kohad on ala nurkades vastavalt joonisele.

Reeglid

Roboti mõõtmed ei tohi ületada 20 cm läbimõõdus ja 15 cm kõrguses. Pallide suurus vastab tavalise golfipalli suurusele, üks pall on valge ja teine must. Aukude suurus on pallide läbimõõdust 1 cm võrra suurem. Robotid peavad tegutsema autonoomselt ilma kaugjuhtimiseta.

Start

Robot alustab otsingut stardisignaali andmisel. Maksimaalne aeg ülesande täitmiseks on 5 min.

Robotid

Robot peab tegutsema autonoomselt, liikuma sisemise toiteallika jõul. Robotit peab juhtima mikrokontroller ning olema varustatud aktiivse oleku vilkuriga.

Võistlusala skeem


Vormel

Sissejuhatus

Inimene on juba aastatuhandeid soovinud saada ikka kõrgemale, kiiremini ja kaugemale. Seoses tehnoloogiate arenguga on avastab inimene üha uusi kaugusi, kiirusi ja kõrgusi. Omamoodi on tekkinud sellest ka sõltuvus. Üheks sellise soovi väljundiks on motosport, kus püütakse üha uusi kiirusi. Tippspordis on üheks vaatamisväärsemaks vaatemänguks Vormel 1, kus kiirused ületavad juba ammu 300km/h piiri. Masinate kõige raskemateks osadeks on juhtmed, mis on jaotunud kilomeetrite pikkustena läbi autode. Tehnoloogiliselt on need keerukamad kui 80 aastate kosmoseraketid samas on nad üliturvalised, kus üle 200 km/h seina kihutavast autost tõstetakse juht välja vaid kergelt vigastatult. Tänapäeval katsetatakse üha enam ja enam mehitamate masinaid. Kõige esmasemad mehitamata masinad olid teadupärast kosmoseraketid. Tänapäevastes sõdades kasutatakse mehitamata luurelennukeid – esmased teavitamised olid Iraagi sõjast. Nüüdseks on jõutud siis mehitamata neljarattaliste sõidukite katsetamise faasi. Esmased katsetamised annavad küll suhteliselt häid tulemusi, kuid arenguruumi on veel küllaga. Ka sinul on võimalus katsetada oma võimalusi töötamaks välja mehitamata masin, mis saaks meie urabaniseerunud ja autostunud ühiskonnas hakkama.

Ülesanne

Antud ülesanne koosneb mitemtest etapist: 1.Sinu ülesandeks on ehitada robot mis suudab läbida kõige kiiremini raja. Stardiala ja lõpetamine on märgitud kollase 19 mm teibiga mis asetseb rajaga risti. Ringraja laius on 30 cm lai. Raja lõpus asetseb PITSTOPi ala. Takistusraja servad on tehtud 19 millimeetri laiusest mustast isoleerteibist. Peale roboti paigutamist stardijoonele ja roboti käimalülitamist peab masin seisma 5 sek enne liikuma hakkamist. Robot ei tohi kusagilt ületada rada. Raja skeem on toodud järgneval joonisel.

1.Ehitatud robot peab läbima 3 ringi ja sõitma vähemalt üks kord läbi Pitstopi ala. Missuguse ringi ajal ta selle läbib on sinu enda valik. Võidab robot kes läbib 3 ringi kõige kiiremini. 2.Rajale pannakse 3 robotit 30 sekundiliste vahedega. Robotid peavad läbima 3 ringi ja käima üks kord Pitstopis. Pitstops on kõige võimalikum kiiremal robotil mööduda aeglasemast. Robot ei tohi teist võistlejat mitte mingil moel puudutada ega rajalt välja sõita. Roboti suurus on ehitaja enda teha. Võidab esimesena finišisse jõudnud robot. Peale läbitud ringide läbimist aeglustab robot sõitu ja pargib ennast Pitstopi alale nii, et ei puuduta kaasvõistlejat. 3.Rajale pannakse 5 robotit 30 sekundiliste vahedega. Robotid peavad läbima 5 ringi ja käima kaks korda Pitstopis. Robot tohib teist võistlejat rajalt välja ajada või mööduda, raja piirded mitte üle poole kere laiusest ületades. Roboti suurus on ehitaja enda teha. Võidab esimesena finišisse jõudnud robot. Peale läbitud ringide läbimist aeglustab robot sõitu ja pargib ennast Pitstopi alale nii, et ei puuduta kaasvõistlejat.

et/projects.1236248797.txt.gz · Last modified: 2020/07/20 09:00 (external edit)
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0