Töötakt

Nii nagu enamik digitaalelektroonikat, töötab ka AVR kindlal taktsagedusel. Kindel taktsagedus tagab andmevahetuse töökindluse kogu kiibi ulatuses. Taktsignaali ehk töötakti genereerimiseks on AVR-i puhul mitu võimalust.

Sisemine RC ostsillaator

RC ostsillaatori ühendus

See on kiibisisene taktigeneraator, mis ei vaja väliseid komponente. Puuduseks on suhteliselt madal sagedus ja ebatäpsus.

Väline RC ostsillaator

Sama põhimõttega, nagu sisemine RC ostsillaator ja ei oma sisulist eelist eelmise ees.

 
Kvartsostsillaator

Kvartsostsilaatori ühendus

Kvartsostsillaatoris kasutatakse elektriväljas oma resonantssagedusel võnkuvat kristalli ja selle piesoelektrilist omadust mehhaanilisel deformatsioonil (võnkumisel) elektriväli tekitada. Kvartsostsillaatorid võimaldavad ligi 0,001% täpsusega taktsagedust ja seda olenemata temperatuurist.

Keraamiline resonaator

Tegu on kvartsostsillaatorile sarnaneva lahendusega, kus kasutatakse odavamat piesoelektrilist materjali. Resonaatorid on reeglina ka väiksemad kui kvartsostsillaatorid, kuid paraku on nad ka ebatäpsemad (~0,5%) ja temperatuuritundlikumad.

Väline taktsignaal

Välise taktsignaali ühendus

Välist taktsignaali võib tekitada ükskõik mis seade, peaasi et taktsagedus ja amplituut (pinge) oleks lubatud piirides. Näiteks võib skeemis kasutada eraldi taktigeneraatorit, mis takteerib mitut mikrokontrollerit.

Kella jagurid ja kordistid

Atmeli xmega seeria kontrolleritel on lisaks sisemistele ja välistele kelladele võimalik kasutada ka taktsignaali kordistit või jagurit, et saada soovitud taktsignaal. Kella jagur toimib vahemikus [1,2,4,8,…,2048], kordisti vahemikus 1-31.

et/avr/clock.txt · Last modified: 2020/07/20 09:00 by 127.0.0.1
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0