This is an old revision of the document!
Mikrokontroller on arvuti mahutatuna ühe kiibi peale (inglise keeles computer-on-a-chip). Tegu on integraalskeemiga, mis sisaldab nii mälu, protsessorit kui ka sisend-väljundliideseid. Mikrokontroller programmeeritakse mingit kindlat ülesannet täitma, nii et kui funktsionaalsust tahetakse muuta või täiendada, siis tuleb uus programm kiibile peale laadida. Mikrokontrollerid erinevad tavaarvutist (lauaarvuti, sülearvuti, server) mitme erineva aspekti poolest:
Mikrokontrollereid leidub väga palju seadmetes, mida inimesed igapäevaselt kasutavad, näiteks kodutehnika (mikrolaineahi, telekas), mänguasjad (LegoNXT, rääkivad nukud), sõiduvahendid (auto, tõstuk) jms. Nende laialdane kasutus on olnud võimalik tänu sellele, et oma programmeeritavuse ja laialdase funktsionaalsuse tõttu on seadmetele lihtne juurde lisada uusi omadusi ning muuta need intelligentsemateks.
Robootika on ala, mis ühendab endas teadmisi ja tehnoloogiat, et ehitada roboteid. Mõiste robot, kui inimest asendav automaat, ise on aga tehnoloogia kiire arengu tõttu üha hägustumas. Robotina ei saa võtta ainult humanoidrobotit, autotööstuse koosteliini robotkätt, lennuki autopilooti, närvivõrkudel põhinevat tehisintelligenti või lihtsat koristusrobotit, vaid ka juba arvutis jooksvat tarkvara, mis teeb inimese eest mingi töö ära (näiteks raporti koostamine). Roboteid luuakse teadupärast ju selleks, et asendada inimesi teatud ülesanne täitmisel. Selleks on mitmeid põhjuseid: töökeskkond on liiga ohtlik inimese jaoks, alandada tootmishinda, nii et ei pea inimtööjõu eest enam maksma, nüri ja üksluine töö põhjustab palju eksimusi inimese töös või uued juhtimissüsteemid on nii keerulised ja ajakriitilised, et inimene tuleb asendada automaatse otsustajaga.
Kuna robootika valdkond on väga lai, siis järgnevalt piiritleme seda kui hobirobootikat, kus süsteemid ei ole väga keerulised ning võimetekohased ehitada ka üksiktegijal. Siinjuhul on enimlevinumad mikrokontrollerid järgmised:
Väga tihti on kolmandad osapooled loonud arendusplaadid ja -keskkonnad eelnevalt mainitud mikrokontrollerite baasil. Kuna neid on väga palju, siis välja võib tuua vaid tuntumad: Arduino (AVR baasil), BASIC Stamp (PIC baasil) ja Lego NXT (ARM baasil). Raamatus lähemalt käsitletav Kodulabori arendusvahendid on loodud AVR ATmega128 mikrokontrolleri baasil.
Kuna mikrokontrollereid ja nende baasil loodud arendusplaate on väga palju, siis tekib kindlasti küsimus, et kuidas see kõige sobivam leida. Laias laastud võib vaadeldavad omadused jagada nelja kategooriasse - hind, füüsilised parameetrid, arenduskeskkond ja klienditugi. Füüsilistest parameetritest tasub jälgida järgmisi:
Arenduskeskkonna all mõeldakse PC arvuti tarkvara, mille abil saab teha järgmist: kirjutada ja kompileerida programmi, laadida programm mikrokontrollerisse ning siluda programmi töö käigus, et avastada võimalikke vigu. Siinkohal saabki määravaks see, kui mugav ja lihtne on kõiki neid toiminguid teha, kuna programmi väljatöötamise käigus on see põhiline töökeskkond. Siit jõuab ka neljanda kategooria - klienditoe - juurde ehk kui lihtne on saada abi ja toetust võimalike ettetulevate probleemide lahendamiseks. Kõiki neid nelja eelpoolmainitud kategooriat vaagides peakski sobiva arendusplaadi leidma.